Depilacja laserowa jest zabiegiem cieszącym się dużym zainteresowaniem — w szczególności u kobiet. Omawiana procedura umożliwia wielu osobom uzyskanie gładkiej w dotyku skóry bez konieczności systematycznego i powtarzalnego golenia, czy depilowania wybranych partii ciała. Najczęściej chodzi tutaj o nogi, pachy, czy okolice bikini. Depilacja laserowa to jedyna metoda, która po kwalifikacji na ten zabieg umożliwia uzyskanie długotrwałych i satysfakcjonujących rezultatów. Coraz częściej słyszy się jednak, iż istnieje możliwość wykonania depilacji laserowej w warunkach domowych. Czym różnią się oba zabiegi? Czy to doby pomysł, aby przeprowadzać ten zabieg bez konsultacji z lekarzem?
Zabieg w gabinecie, a zabieg w domu
Depilacja laserowa jest zabiegiem medycyny estetycznej. Wykonywana w gabinecie odbywa się pod okiem lekarza, który wcześniej przeprowadza wywiad medyczny i upewnia się, że nie ma przeciwwskazań do wykonania depilacji. Rozmowa z pacjentem na temat jego indywidualnych predyspozycji zdrowotnych, jak i kolorytu skóry, czy specyfiki owłosienia ma znaczący wpływ na skuteczność omawianej procedury. Taka konsultacja ma na celu także ochronę pacjenta i jego zdrowia.
Wykonywanie depilacji laserowej w domu jest mniej pewne. Dotyczy to szczególnie osób, które nie mają wiedzy medycznej i świadomości, czy zabieg dla nich będzie bezpieczny. Brak odpowiedniej wiedzy może także skutkować tym, iż procedura nie przyniesie wymiernych i oczekiwanych rezultatów.
Parametry techniczne użytkowanego sprzętu
W przypadku zabiegu wykonywanego w gabinecie mowa tutaj o profesjonalnym, medycznym sprzęcie, który po konsultacji wybranym pacjentom umożliwia pozbycie się owłosienia na zawsze po kilku sesjach zabiegowych. Jest to sprzęt, który może być użytkowany wyłącznie przez przeszkolony personel, ponieważ jego niewłaściwe stosowanie może przyczynić się do powstania uszkodzeń skóry. Takie urządzenie posiada ponadto system chłodzący, który znacznie zmniejsza dyskomfort towarzyszący pacjentowi podczas zabiegu.
Urządzenie dedykowane domowemu użytkowi ma znacznie słabsze parametry techniczne. Można z niego korzystać po dokładnym zapoznaniu się z instrukcją obsługi. Niejednokrotnie jednak wymaga wielu sesji zabiegowych i może przynieść długotrwałe, ale nie całkowite efekty. Wynika to także z faktu, iż takie urządzenie mogą kupować także osoby z jasnym owłosieniem. Niższa moc urządzenia może niewystarczająco poradzić sobie z włosami u niektórych osób. Należy także mieć na uwadze, że aby uzyskać dobre rezultaty, konieczny jest zakup urządzenia, które będzie kosztowało nawet kilka tysięcy złotych. Tańszy sprzęt może być zbyt słaby i nieskuteczny.
Kwestie bezpieczeństwa
Poddanie się depilacji laserowej w gabinecie oznacza, że jest się pod opieką wykwalifikowanego personelu. Cała procedura odbywa się w odpowiednich warunkach, z użyciem zaawansowanego, certyfikowanego sprzętu. Zabieg odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami, regulacjami, również tymi dotyczącymi BHP. W razie, gdyby stało się coś nieprzewidywalnego, lekarz wie, jak powinien zareagować.
W warunkach domowych należy bardzo ostrożnie obchodzić się z urządzeniem. Mimo jego słabszych parametrów, nieumiejętne jego stosowanie może przynieść wiele szkód. Przede wszystkim powinno się chronić oczy przed światłem lasera, a także nie naświetlać skóry, gdzie znajdują się pieprzyki, świeża opalenizna, piegi, czy przerwanie ciągłości naskórka. Należy wiedzieć, jak przygotować się do depilacji, a także jak powinno się postępować po jej wykonaniu. Duże znaczenie ma też stan zdrowotny, występowanie chorób przewlekłych, onkologicznych, stanów zapalnych skóry i niskiej odporności organizmu.
Przeprowadzanie depilacji laserowej w domu powinno wiązać się z zachowaniem dużej dozy ostrożności i szczegółowym upewnieniem się, jak w bezpieczny sposób wykonać depilację. Jeśli zatem wolisz zdać się na profesjonalny sprzęt i doświadczenie lekarza, umów się na konsultację wstępną w Klinice Novoderm w Łodzi.