W latach 2006-2008 wielu Polaków zaciągnęło kredyt we frankach. Było to spowodowane niską ceną obcej waluty (poniżej dwóch złotych), dlatego ludzie chętnie skusili się na pozornie atrakcyjną ofertę. Pracownicy banków dodatkowo namawiali do zawierania takich umów, gwarantując, że są one bezpieczne i warte uwagi. Po czasie dowiedziono, że w ten sposób kredyt we frankach zaciągało tygodniowo kilka tysięcy osób. Taki proceder spowodował lawinę problemów, ponieważ wkrótce okazało się, iż frank przybiera na wartości, a pensje Polaków pozostawały na tym samym poziomie. Raty wystrzeliły w górę, a wiele osób popadło w skrajne problemy finansowe. Dziś polskie państwo wspiera tzw. frankowiczów w walce z krwiożerczą biurokracją, jednak sprawa wielu rodzin nadal pozostaje niewyjaśniona. Czy da się zatem starać o unieważnienie kredytu we frankach, jak uważają niektórzy specjaliści? Wyjaśniamy!

Unieważnienie kredytu we frankach – podstawa prawna

Wszyscy wiemy, jak trudno wybrnąć z umowy, którą podpisaliśmy własnym imieniem i nazwiskiem. Na szczęście są pewne okoliczności, w jakich nawet tak patowa sytuacja może zostać rozwiązana na naszą korzyść. Jakie wytyczne musisz spełniać, aby starać się o unieważnienie kredytu we frankach? Poznaj kilka przesłanek, które mogą Cię do tego upoważnić.

Po pierwsze musisz udowodnić, że w ostatnim czasie Twój kredyt pociąga za sobą znacznie wyższe koszty, niż spodziewałeś się w chwili podpisywania umowy. Warto dodać tu, że frank poszybował w górę, co odbiło się na Twoich ratach kredytu. W przypadku niektórych osób jest to wzrost nawet o 100%. Po drugie i jeszcze ważniejsze, szukaj wraz ze swoimi prawnikami i doradcami kruczków prawnych, które mogły zostać uwzględnione w umowie. Przy kredytach frankowych często zapisywano m.in., że przeliczenie płatności ratalnych będzie wykonywane w oparciu o tabelę kursową banku, co jest jedną z klauzul niedozwolonych i daje poważne przesłanki ku temu, aby unieważnienie kredytu we frankach stało się faktem.

Ponadto, choć prawny system w Polsce nie przyznaje dużej wagi precedensom, sąd najprawdopodobniej weźmie pod uwagę kwestię afer związanych z kredytami we frankach, które miały miejsce w ostatnich latach. Na korzyść starających się o unieważnienie kredytu we frankach jest także każdy kolejny, prawomocny wyrok, który popiera stanowisko osób pokrzywdzonych i oszukanych. Przy sprawach wagi publicznej sądy precyzyjnie przypatrują się każdemu czynnikowi i biorą pod uwagę także wcześniejsze wyroki w podobnych sprawach.

Dlaczego unieważnienie kredytu we frankach się opłaca?

Jeśli jesteś frankowiczem, z pewnością o zaletach, jakie niesie ze sobą unieważnienie kredytu we frankach, nie trzeba Ci mówić. W społeczeństwie jest jednak spora grupa osób, które nadal nie zdają sobie sprawy z tego, jak dużym obciążeniem może stać się kredyt w obcej walucie. Dlaczego zatem tyle oszukanych osób każdego roku walczy o umorzenie długu lub jego przekonwertowanie na złotówki?

Chodzi o to, że dla wielu osób, które zaciągnęły kredyt we frankach, po pewnym czasie raty kredytu stały się nie do udźwignięcia. Umowy o pożyczki w innej walucie zwykle podpisywane były z oprocentowaniem zmiennym, dlatego gdy tylko kurs franka się zmienia, wariuje także wysokość rat. Taka sytuacja sprawia, że wiele polskich rodzin od lat żyje w poczuciu ciągłego zagrożenia i dużej niestabilności. Dla zdrowia psychicznego, fizycznego, a także społecznego frankowiczów, najlepszym rozwiązaniem sytuacji byłoby unieważnienie kredytu we frankach, gdyż to odciążyłoby ich po długim okresie batalii z bankami i innymi instytucjami.

Jak starać się o unieważnienie kredytu we frankach?

Aby unieważnienie kredytu we frankach w ogóle było możliwe, musimy złożyć szereg wniosków i dokumentów do odpowiednich instytucji, w tym także do sądu. Istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, iż posiadamy w tej materii tak duże kompetencje, aby móc zrobić to samodzielnie. Z tego względu frankowiczom zaleca się niezwłoczny kontakt z doradcą finansowym, który zna szczegóły sprawy i jest zaznajomiony ze specyfiką kredytów we frankach.

Share.
zobacz wiecej live url zobacz więcej