Praca poza granicami kraju nadal wydaje nam się doskonałą opcją na szybki zarobek. W ostatnich latach zmienił się jednak profil osób decydujących się na emigrację zarobkową. Dawniej były to osoby decydujące się na prace sezonowe, najczęściej przy zbiorach warzyw czy owoców. Dzisiaj za naszą zachodnią granicę coraz częściej jadą wykwalifikowani pracownicy, którzy szukają nie tylko dobrych zarobków, ale i możliwości podnoszenia kwalifikacji.
Dlaczego wybieramy pracę za granicą?
Niewątpliwie najczęściej podawaną przyczyną są zarobki – bez względu na rodzaj pracy okazuje się, że nawet kilkumiesięczny wyjazd za granicę i podjęcie się pracy fizycznej pozwala nam na odłożenie pokaźnej sumy pieniędzy. W przypadku pracowników wykwalifikowanych często mówi się o możliwości pracy w międzynarodowych korporacjach oraz zdobywaniu doświadczenia. Zagraniczni pracodawcy często oferują swoim pracownikom nie tylko doskonałe warunki pracy, ale również liczne szkolenia i kursy. Inwestowanie w pracownika jest doskonałym sposobem na zwiększenie wyników firmy.
Sprawy administracyjne i finansowe za granicą
Decydując się na pracę za granicą musimy pamiętać o dopełnieniu wszelkich formalności. Jedną z nich jest zdobycie umowy pracy, kolejno zaś zadbanie o to, aby w odpowiednim czasie rozliczyć się z fiskusem. Rozliczenie podatku z Niemiec czy innych państw europejskich nie będzie dzisiaj dla nas wielkim problemem: dzięki licznym biurom podatkowym obsługującym klientów międzynarodowych proces ten będzie łatwy. Po rozliczeniu podatku pamiętajmy, że może przysługiwać nam zwrot podatku! Jak długo przyjdzie nam oczekiwać na pieniądze? Wszystko zależy od tego w jakiej branży pracowaliśmy lub pracujemy. Zwrot pieniędzy możemy otrzymać po upływie kilku tygodni lub miesięcy od momentu złożenia wniosku.