W dzień jesteś otoczony ludźmi, towarzyszy Ci ciągły szum medialny i nie masz ani sekundy dla siebie? Jeśli znasz ten stan, może okazać się, że trening mentalny to temat, który powinien interesować Cię w szczególnym stopniu. Współcześnie wielu z nas w ogóle nie pochyla się nad swoim życiem i emocjami. Dusimy w sobie wszelkie trudne uczucia, co sprawia, że tracimy poczucie integralności z naszą głową, która zaczyna cierpieć na ciągłą gonitwę myśli i niepokój. Gubimy się, tracimy z oczu cel, a coraz częściej także sens życia. Trening mentalny ma za zadanie pomóc nam wrócić na właściwe tory. Jak to dokładnie działa?
Jakie profity przynosi trening mentalny?
Trening mentalny nie jest pojęciem popularnym. Większość z nas nie myśli o swojej głowie w sposób, który sugerowałby, że jej także potrzebny jest określony wysiłek, aby prawidłowo rozwijać się i w zdrowy sposób przetrwać nawet trudne momenty. Jednak to, iż nie mamy świadomości problemu, wcale nie oznacza, że on nie istnieje. Każdego roku coraz więcej Polaków i Polek decyduje się więc udać po pomoc związaną z psychiką, czy to do psychoterapeuty, czy to do trenera mentalnego. Jakie benefity mogą płynąć dla nas z takich spotkań?
Na wstępie kluczowe jest, aby zaznaczyć, że trening mentalny to nie to samo co psychoterapia. Ten pierwszy ma na celu popracować z nami nad pewnością siebie, umiejętnością stawiania czoła nowym wyzwaniom czy regulacji własnych emocji. Psychoterapia to natomiast miejsce, gdzie przepracowujemy traumy, nasze lęki, a także poznajemy mechanizmy rządzące naszymi uczuciami. Choć oba te obszary wydają się podobne, psychoterapia ma zdecydowanie bardziej strategiczny wymiar, gdyż podczas niej walczymy po prostu o zdrowie psychiczne. Trening mentalny to większe uszczegółowienie tego procesu, w którym skupiamy się przede wszystkim na precyzowaniu i realizowaniu obranych celów.
Pierwszym i największym profitem, który płynie zatem z treningu mentalnego, to po prostu większa pewność siebie i poczucie własnej wartości. Kolejno wartościowe jest także, że zaczynamy samodzielnie ustanawiać nasze priorytety i cele w życiu lub pracy i nie dajemy innym osobom nami manipulować w tych obszarach. Równolegle dbamy także o rozwijanie empatii, a zatem uznajemy, że do szczęśliwego życia kluczowa jest uważność na uczucia innych jednostek. Aby móc dobrze to robić, najpierw uczymy się jednak regulacji własnych emocji. Jak zatem widać, trening mentalny niesie ze sobą wiele plusów, które wzajemnie się uzupełniają i przenikają.
Kto może mieć trening mentalny?
Ale czy trening mentalny jest odpowiedni dla każdego? W gruncie rzeczy tak, ponieważ, jak informują specjaliści, niemal każdy człowiek na świecie będzie mógł wynieść coś sensownego z takiego spotkania. W zajęciach mogą brać udział osoby dorosłe, a także dzieci. Trening mentalny popularyzuje się również zarówno wśród osób prywatnych, jak i środowiskach zawodowych, w których jednostki wzajemnie popychają się ku zmianie na lepsze. Jednym słowem, każdy, kto chce poprawić jakość własnego życia, może skorzystać z takiego programu i odnaleźć sens swej drogi na nowo.
W tym kontekście warto jednak zaznaczyć, iż trening mentalny skupiający się na celach i dążeniu do nich, może być niewystarczający dla osób, którym potrzebna jest bardziej rozległa pomoc. Chodzi tu o jednostki borykające się z chorobami psychicznymi tj. depresja lub inne zaburzenia. W takich sytuacjach dobry trener mentalny powinien zauważyć problem i zaproponować swojemu podopiecznemu konsultację z innym specjalistą np. psychoterapeutą lub psychiatrą. Oczywiście nie oznacza to konieczności rezygnacji z treningu mentalnego (jeśli nie jest konieczna hospitalizacja), gdyż może być on wykorzystany jako uzupełnienie podstawowego leczenia.
Jeśli czujesz zatem, że trening mentalny to idealne rozwiązanie dla Ciebie, nie zwlekaj i już teraz zapoznaj się z ofertą trenerów w Twoim mieście. Pamiętaj, że dziś nie musisz decydować się wyłącznie na spotkania na żywo, ponieważ wiele kursów odbywa się online. Wybierz zatem najwygodniejszą opcję dla siebie. Powodzenia!