Prefabrykowane materiały budowlane, w tym ściany wykonane z betonu cieszą się wśród inwestorów coraz większą popularnością. Takie rozwiązanie nie tylko pozwoli znacząco przyspieszyć postawienie inwestycji w stanie surowym, ale również jest niezwykle nowoczesne i solidne. Jak wiadomo takie rozwiązanie poza zaletami, ma także i wady.
Zastosowanie prefabrykowanych materiałów w budownictwie
Ze względu na zwiększenie szybkości prac oraz większą wygodę współczesne budownictwo coraz częściej sięga po solidne, wysokiej klasy prefabrykowane materiały budowlane. Najczęściej wykorzystywane są prefabrykowane ściany betonowe, posiadające określone kształty i wymiary, gotowe do natychmiastowego montażu (gdy zachodzi taka poi trzeba zanim trafią na budowę wycinane są w nich miejsca na okna oraz drzwi).
Prefabrykaty nie tylko są wygodne i praktyczne w zastosowaniu w budownictwie, ale również mają bardzo szerokie zastosowanie. Poza domami jednorodzinnymi często wykorzystywane są również przy budowie:
– dużych osiedli mieszkaniowych,
– wielkopowierzchniowych sklepów,
– centrów handlowych,
– obiektów sportowych,
– obiektów przemysłowych,
– peronów kolejowych,
– obiektów rolniczych.
Zalety betonowych prefabrykowanych ścian
Każde rozwiązanie ma zarówno swoje zalety jak i wady. W przypadku prefabrykowanych ścian betonowych za ich największe atuty można uznać:
– dużą szybkość wznoszenia różnego rodzaju obiektów w stanie surowym (gotowe prefabrykaty trafiają na budowę, gdzie muszą być jedynie zmontowane),
– możliwość pracy niezależnie od panujących warunków atmosferycznych (co nigdy nie byłoby możliwe w przypadku rozpoczęcia budowy w oparciu o tradycyjne, nie rzadko dość czasochłonne metody),
– zmniejszenie (czasem dość znaczące) kosztów realizowanej inwestycji.
Wszystkie elementy prefabrykowane, jakie trafiają na budowę na etapie ich produkcji mogą zostać dopasowane do konkretnych założeń projektowych w każdym aspekcie. Prefabrykowane elementy powstają na specjalne zlecenie inwestora bądź ma on możliwość z korzystania z materiałów już w gotowej formie. Obecnie prefabrykowane ściany betonowe dostępne są w wielu różnych wariantach – są zarówno jednowarstwowe (nie zawierające ocieplenia) jak i wielowarstwowe (w których zastosowane zostały różne typy ocieplenia).
Wady ścian betonowych wykonanych metodą prefabrykacji
Choć prefabrykowane ściany z betonu mają bez wątpienia wiele zalet, to jednak to rozwiązanie nie jest całkowicie pozbawione wad.Dlatego też decydując się na takie, a nie bardziej tradycyjne rozwiązanie przede wszystkim należy przemyśleć szczegółowo to, czy będzie ono pasowało do założeń i charakteru realizowanej inwestycji.
W zależności od sytuacji mogą wystąpić problemy z transportem na miejsce budowy, co wygenerować może dość duże koszty. Należy również pamiętać o tym, że prefabrykowane materiały do montażu nie rzadko wymagają specjalistycznego sprzętu.
Więcej informacji znajdziesz na stronie prefabrykowane ściany betonowe http://www.fabudwkb.com.pl/pl/oferta/budownictwo-przemyslowe/prefabrykowane-sciany-betonowe-i-podwaliny.