Choroby serca nie zawsze dają oczywiste objawy. Niestety coraz częstsze tempo życia, siedzący tryb życia i idący za tym często niezbyt dobry sposób odżywiania się powoduje, że coraz więcej osób cierpi na choroby serca lub układu krążenia. Właśnie dlatego coraz częściej badanie EKG wykonuje się u coraz większej ilości osób rutynowo, w ramach profilaktyki.

EKG – co to za badanie?

EKG, czyli elektrokardiografia to jedno z najbardziej podstawowych badań wykonywanych w diagnostyce chorób układu sercowo-naczyniowego. W większości sytuacji wykonuje się EKG spoczynkowe, czyli takie w trakcie którego pacjent siedzi lub leży. Pewne szczególne sytuacje mogą wymagać wykonania dodatkowo tzw. EKG wysiłkowego, czyli badania wykonywanego w trakcie gdy pacjent wykonuje określone ćwiczenia.

Badanie EKG jest bezbolesne i polega na podłączeniu pacjenta do specjalnej maszyny – rejestratora – za pomocą zestawu elektrod. Elektrody odczytują i przesyłają aktywność elektryczną serca, a rejestrator przekształca je w specjalny wykres nazywany zapisem EKG.

Kiedy wykonuje się badanie EKG?

Wiele osób jest przyzwyczajonych, że na badanie EKG z opisem kieruje lekarz podejrzewający jakąś chorobę serca. To prawa, ale badanie wykonuje się też w przypadku wystąpienia takich objawów jak kołatanie serca, duszności, ból w klatce piersiowej, ale także ogólne zmęczenie i brak sił.

Coraz częściej lekarze zlecają też rutynowe, profilaktyczne badanie EKG. Dotyczy to nie tylko osób cierpiących na choroby często współistniejące takie jak cukrzyca czy otyłość, ale również osób z niekorzystnym wywiadem rodzinnym. Zaleca się też wykonywać takie badanie w ramach profilaktyki osobom, które mają 40 lat lub więcej. Pozwala to wykryć choroby na wczesnym etapie, kiedy przebiegają często bezobjawowo.

Warto wykonać EKG z opisem

Badanie EKG należy do podstawowych badań, ale ich wyników nie należy interpretować samodzielnie. Zwykle z odczytem elektrokardiogramu poradzi sobie już lekarz pierwszego kontaktu, jednak zwłaszcza przy nietypowych badaniach może on chcieć dalej konsultować zapis EKG.

By oszczędzić sobie czasu i skrócić czas diagnostyki warto od razu poprosić o wykonanie EKG z opisem. W takiej sytuacji otrzymujemy wynik badania wraz z interpretacją osoby biegłej w odczytywaniu zapisów EKG.

Share.
https://atmlive.pl/niezapomniane-chwile-na-tarasie-odkryj-tajemnice-ogrzewania-gazowego/ zobacz wiecje https://zycie.pl/artykul/kary-za-brak-ubezpieczenia/1233172